fbpx

Raksti

Ilze
29.04.2018
saimnieciskā darbība-tendences 2 komentāri

Pašnodarbināto skaits Latvijā pieaug

Saimnieciskās darbības veicēju un individuālo komersantu skaits Latvijā, 2016. – 2018. gadā.

Ik gadu Latvijā pieaug to cilvēku skaits, kas izvēlas paši būt sev darba devēji. Pēdējo trīs gadu laikā Valsts ieņēmumu dienestā reģistrēto saimnieciskās darbības veicēju un individuālo komersantu skaits ir audzis par vairāk nekā 5000. Tas notiek laikā, kad uzņēmumu (jeb juridisku personu) skaits ir samazinājies par nepilniem 4 tūkstošiem. Lursoft apkopotā informācija liecina, ka “aizvadītais bijis jau otrais gads pēc kārtas, kad likvidēto uzņēmumu skaits valstī pārsniedzis jaunreģistrēto, un trešais gads, kurš nesis strauju likvidēto uzņēmumu skaita pieaugumu“.

Kāpēc šāda dinamika?

Uzņēmumu skaita samazināšanos zinātāji skaidro ar nodokļu reformu un faktiski nestrādājošo uzņēmumu likvidēšanu. Savukārt, iemesli, kāpēc 2017. gadā jauno reģistrēto uzņēmumu skaits ir bijis zemākais kopš 2009. gada, nav tik acīmredzami skaidrojama. Iespējams, ka viens no iemesliem varētu būt pieaugums saimnieciskās darbības veicēju skaitā, jo vairāk topošo uzņēmēju izvēlējušies tikai reģistrēties VID nevis veidot uzņēmumu. Taču pašnodarbināšanās tendence ir vērojama visā pasaulē. Dažādi avoti izsaka dažādas prognozes par pašnodarbināto skaita pieaugumu, taču pamatā paredz pieaugumu, prognozējot, ka pēc dažiem gadiem iespējams pat puse no nodarbinātajiem būs pašnodarbināti. (Te pašnodarbinātie ir vairāk visaptverošs termins nevis VSAA interpretācija, ka tie ir saimnieciskās darbības veicēji, kas maksā sociālos nodokļus.  Respektīvi jebkurš saimnieciskās darbības veicējs, kas pats atrod sev klientus, pats nosaka savu darba laiku un izdevumus šeit tiek saukts par pašnodarbināto, kamēr nav izdomāts, kāds universālāks termins).

Kāpēc kļūt par pašnodarbināto?

Ikvienam, protams, ir savi iemesli, kāpēc kļūt par kaut ko, laikam gan lielākoties karjera veidojas dažādu apstākļu sakritības dēļ. Ekonomiskās krīzes laikā daudzi bija spiesti kļūt par pašnodarbinātajiem, jo darba devēju piedāvājumi bija ļoti maz. Šobrīd ir vieglāk kā jebkad kļūt par pašnodarbināto kaut vai uz nepilnu laiku viena iemesla dēļ – dažādie interneta risinājumi piedāvā neskaitāmas un viegli pieejamas piepelnīšanās iespējas. Daudzi izvēlas individuāli darboties, jo tas sniedz laika un vietas brīvību, pats nosaki kad un kur strādāsi. Daudziem tā ir iespēja nopelnīt papildus ar savu hobiju. Arī daudzi uzņēmumi izvēlas slēgt līgumus ar saimnieciskās darbības veicējiem nodokļu un likumdošanas ieguvumu dēļ nevis pieņemt darbā pastāvīgus darbiniekus.

Kā varētu piepelnīties tu

Šim rakstam ir 2 komentāru

  1. Alex

    What an insightful read, thanks for posting

    Atbilde
  2. seo manchester

    Thank you for a great blog post.

    Atbilde

Komentē

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.