fbpx

Raksti

Ilze
20.04.2018
praktiski padomi-saimnieciskā darbība Nav komentāru

Kā piepelnīties legāli?

Ja piepelnies vismaz trīs reizes gadā vai bez algas ar kādu darījumu nopelni vēl vismaz €14’299, tad tev jāreģistrējas kā saimnieciskās darbības veicējam. Ja tu iknedēļas humpalās iepērc drēbītes un pārdod tās SSā vai Facebook, tā ir saimnieciskā darbība. Ja tu uzbūvē kādam virtuvi pa €14’300 – arī to pēc likuma skaita kā saimniecisko darbību. Ja tu divus vakarus nedēļā savā bēniņu istabā māci matemātiku devītklasniekam vai arī par maksu bieži pildi viņa mājas darbus, droši

vien jau uzminēji – saimnieciskā darbība.

Kāds labums no reģistrēšanās?

Atkarībā, cik plaši un filozofiski skatās. Reģistrēta saimnieciskā darbība veido godīgāku konkurenci, jo tad ikvienam tirgus dalībniekiem ir jārēķinās ar nodokļiem izmaksās. Taču visbiežāk droši vien ieguvums ir mierīgāka gulēšana, jo nav bail saņemt VID vēstuli.

Kādu saimnieciskās darbības veidu reģistrēt?

Pirmkārt, jāsaprot vai reģistrēties kā fiziskai personai vai juridiskai. Katrai versijai ir savi plusi un mīnusi. Lai gan jebkādu reģistrēšanos iespējams mainīt, tomēr vispirms iesaku papētīt variantus. Kā jau minēju, informācija atrodama VID mājas lapā, kur viņi piedāvā arī saiti uz Swedbank izstrādāto rīku Saimnieciskās darbības formas izvēle. Manā pieredzē galvenie jautājumi, kas jāapdomā, ir šādi:

  • vai tu vari uzņemties 100% atbildību par paveikto pats, vai vēlies ierobežot savu atbildību un veidot SIA jeb sabiedrību ar ierobežotu atbildību. Ja plāno ieprikt lielus krājumus vai uzņemties citas ilgas vai apjomīgas saistības, tad vērts apdomāt SIA dibināšanu, jo fiziska persona atbild pats ar savu mantu.
  • vai spēj organizēt grāmatvedību vai esi tuvos draugos ar kādu grāmatvedi, vai esi gatavs kādam maksāt? Uzņēmumiem jāveic grāmatvedība divkāršā ieraksta sistēmā un jāzina, kad un kādas atskaites aizpildīt, bet saimnieciskās darbības veicēji fiziskas personas drīkst to darīt pavisam vienkārši, kaut vai uz lapiņas vai excelītī dažās kolonnās aizpildīt ieņēmumus un izdevumus, un tad vienu reizi gadā nodot ienākumu deklarāciju EDS.
  • vai tavam biznesiņam ir daudz izdevumu (ražošana) vai ne īpaši (pakalpojumi, konsultācijas)? Tas palīdz izlemt, kādu nodokļu maksāšanas formu izdevīgāk izvēlēties. Ja ir daudz izdevumu, var izvēlēties pilno nodokļu maksāšanu, ja ar biznesu saistītus izdevumus sagrabināt būtu pagrūti – var domāt par mikrouzņēmuma nodokli, patentmaksu vai autoratlīdzībām.
  • vai vēlies maksāt lielākus nodokļus kādu laiku, ja, piemēram, gatavojies bērniņam un bērna kopšanas atvaļinājumam? Ja ieņēmumus saņem kā saimnieciskās darbības veicējs, vari brīvprātīgi izvēlēties, no kādas summas maksā valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas, līdz ar to vari izveidot lielāku uzkrājumu.

Protams, katram punktam ir klāt papildu ierobežojumi un kritēriji, bet tos jau vari pētīt smalkāk, kad esi pieņēmis lēmumu lielos vilcienos.

Kā reģistrēties?

Ja izlem reģistrēt uzņēmumu, tad jādodas uz Uzņēmuma reģistra mājas lapu, kur atkal ir izsmeļoša informācija un arī instrukcijas, kā tas paveicams tiešsaistē. Uzņēmuma reģistrēšanai vienmēr jārēķinās ar izmaksām, vislētāko viena īpašnieka mazkapitāla SIA ar 1 eiro pamatkapitālu var piereģistrēt no €25.23 (vai vēl mazu atlaidīti, ja to veic caur Latvija.lv). Saimniecisko darbību fiziska persona var piereģistrēt bez maksas VID elektroniskās deklarēšanas sistēmā EDS, kurā var autorizēties ar eID vai lielākajām bankām.

Kas ir pašnodarbinātie?

Pašnodarbinātie ir tāds viltīgs jēdziens Latvijā. Lai gan angļu freelancer ir pieņemts tulkot kā pašnodarbinātais, arī aptaujās, anketās un ikdienas sarunās lieto šādu vārdu, lai raksturotu fiziskas personas, kas individuāli nodarbojas ar komercdarbību, tomēr dokumentos ar to ir jāuzmanās. Likumos pašnodarbinātie vispār nav minēti, ir – fiziskas personas saimnieciskās darbības veicēji. Taču VSAA lieto terminu “pašnodarbinātais” par tiem saimnieciskās darbības veicējiem, kas maksā valsts sociālās apdrošināšanas iemaksas jeb VSAOI.

Galvenais

Lai gan šī dokumentu lieta daudzus biedē un atrunā no darbošanās, nebaidies, dari! Realizē savu ideju un dokumenti paši pievilksies!

Komentē

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.