fbpx

Raksti

Ilze
03.12.2018
praktiski padomi-saimnieciskā darbība Nav komentāru

Kad izvēlēties mikrouzņēmuma nodokli?

Reģistrējoties Valsts ieņēmumu dienestā par fizisku personu, kas veic saimniecisko darbību, ir jāizvēlas arī nodokļa maksāšanas veids, tie var būt: nodoklis par ienākumiem no saimnieciskās darbības, patentmaksa, mikrouzņēmuma nodoklis, autoratlīdzības un vēl īpašā versija nekustamā īpašuma izīrētājiem. Katrai no šīm iespējām ir savi plusi un mīnusi, skatoties, kas ir būtiskākais reģistrēšanās brīdī. Šoreiz par mikrouzņēmuma nodokli jeb MUN.

Kas ir mikrouzņēmuma nodoklis?

Šķiet nosaukums ir radīts, lai mulsinātu tautu. Pat daudzi grāmatvedības un biznesa lietās izglītoti ļaudis uzskata, ka tā ir uzņēmējdarbības organizēšanas forma – kā alternatīva SIA. Taču tā nav – tas ir tikai nodoklis, kas var tikt attiecināts gan uz uzņēmumiem (SIA), gan fiziskām personām (saimnieciskās darbības veicējiem).

Sākotnējā mikrouzņēmuma nodokļa versija bija ģeniāls izgudrojums, kā vienkāršāk uzsākt saimniecisko darbību un arī vairāk uzņēmēju izvilkt laukā no melnās un pelēkās ekonomikas. Šībrīža versija vairs nav tik vienkārša, taču tā joprojām ir izdevīga versija daudzos gadījumos. Galvenie cipari, kas jāatceras, ir 15% un 720€ – 15% ir nodokļa likme no apgrozījuma, 720€ ir personas maksimālais ienākums mēnesī. Apgrozījums ir visa naudiņa, kas ienāk no klientiem – čeku, kvīšu, rēķinu, pārskaitījumu u.c. summa jeb viss, ko tu ietirgo. No tā rēķina 15%. Ja tu pārdod savas tamborētās cepurītes, tad 15% rēķina no summas, ko tu saņem, taviem izdevumiem materiālu iegādei šajā gadījumā nav nozīmes.

MUN vizītkarte
Īsi par mikrouzņēmuma nodokli

Kam ir izdevīgi izvēlēties mikrouzņēmuma nodoklis?

Nodokļu maksāšanu MUN režīmā ir izdevīgi izvēlēties tiem, kam gaidāmie ienākumi (jeb alga jeb tas ko paturi sev) (1) no saimnieciskās darbības varētu būt no 430€-720€ vai (2) galīgi maz norakstāmo izdevumu vai (3) lielākie izdevumi ir algas.

  • (1) Ja ienākumi (aldziņa uz rokas) ir lielāki par 430€ (jeb minimālo algu), tad parastajā nodokļu maksāšanas režīmā ir obligāti jāmaksā sociālās apdrošināšanas nodoklis (32.15% pašnodarbinātajiem), kas jebkurā gadījumā ir vairāk nekā 15%. Ja ienākumi ir zem 430€, tad vērts rēķināt, vai IIN maksāšanas režīms jau nekļūst izdevīgāks.
  • (2) Ja saimnieciskajā darbībā ir maz norakstāmo, attaisnojamo izdevumu. Piemēram, tulkotājam saimnieciskās darbības nodrošināšanai varētu būt ļoti maz izdevumu, tā īsti tikai dators vajadzīgs. Piemēram, frizierei izdevumu būtu daudz vairāk – telpu noma, instrumentu iegāde, materiālu iegāde u.c. Ja saimnieciskās darbības veicējs maksā pilnos nodokļus (VSAOI un IIN), viņam izdevīgi ir pēc iespējas vairāk norakstīt izdevumos, jo nodokļus rēķina no peļņas (pirms nodokļiem). Ja šo oficiālo izdevumu nav gana, tad pilnie nodokļi no peļņas sanāk lielāki nekā MUN 15% no apgrozījuma.
  • (3) Ja saimnieciskās darbības lielākā izdevumu kategorija ir algas, piemēram, ja esi programmētājs un esi pieņēmis vēl citus kodētājus sev palīgos. Visdrīzāk lielākā izdevumu kategorija būs algas – 15% no apgrozījuma noteikti sanāk lētāk nekā visu darba ņēmēju nodokļu apmaksa.

Protams, izdevīgums daudzos no šiem scenārijiem ir uz robežas, vislabāk ir kārtīgi rēķināt vai konsultēties ar kādu speciālistu vai grāmatvedi. Arī tad, ja galīgi nevari prognozēt savus gaidāmos ienākumus, izvēlies vienu no nodokļu maksāšanas formām, ja tā nebūs labākā – vienu reizi to varēs nomainīt.

Kad neizvēlēties MUN?

Noteikti neizvēlies šo nodokli, ja atbilsti kādam no ierobežojošiem kritērijiem: jau strādā mikrouzņēmumā, alga būs lielāka par 720€ vai apgrozījums lielāks par 40’000€.

Ja saimnieciskā darbība ir tavs vienīgais ienākumu avots, padomā par savu sociālo aizsardzību, pirms izvēlies nodokļu maksāšanas veidu. MUN maksātāji saņem mazus pabalstus bezdarba vai ģimenes pieauguma gadījumā, kā arī mazu uzkrājumu pensijām.

Kā maksāt MUN?

Lai kļūtu par mikrouzņēmuma nodokļa maksātāju, jāpiesakās VID. Četras reizes gadā (līdz aprīļa, jūlija, oktobra un janvāra 15. datumam) EDS jāiesniedz mikrouzņēmuma nodokļa deklarācija, kurā jāieraksta apgrozījuma summa par iepriekšējo ceturksni, kā arī personīgie (un darbinieku, ja tādi ir) ieņēmumi pa mēnešiem. EDS aprēķina maksājamo nodokļa summu (15% no apgrozījuma), kas tad arī ir jāmaksā. Maksāt var ar bankas pārskaitījumu vai no paša EDS sadaļas Maksājumi.

Grāmatvedības vienkāršošanai droši vien labāk izveidot atsevišķu kontu, kurā notiek tikai saimnieciskās darbības darījumi. Ja ieņēmumi nāk tikai ar pārskaitījumiem, tad bankas konta izraksts arī nodrošina praktiski visu grāmatvedību, ja ir arī skaidrās naudas darījumi, tad jāiekārto uzskaites žurnāls, kurā jāpieraksta ieņēmumi un izdevumi. No pieredzes iesaku arī izveidot speciālu krājkontu nodoklim, lai ceturkšņa beigās nebūtu grūti atrast maksājamos 15% no trīs mēnešu ieņēmumiem.

Izvēlies šo vai citu nodokļa maksāšanas veidu, galvenais sāc darboties! Dari!

Komentē

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.