fbpx

Raksti

Ilze
09.09.2018
praktiski padomi-saimnieciskā darbība Nav komentāru

Trīs veidi, kā izdomāt papildu ienākumus

Ja tu jūti, ka ar algu vai pabalstiem būs par īsu, padomā, ko tu varētu darīt, lai papildinātu savu maciņu, kontu vai krājkasīti. Iespējas piepelnīties ir visapkārt. Piedāvāšu trīs variantus, kā visbiežāk rodas piepelnīšanās (vai pelnīšanas) idejas:

Piepelnies ar savām prasmēm vai talantiem

Paņem lapiņu vai savu mīļāko viediekārtu un sāc rakstīt, ko tu māki. Raksti visu, tiešām visu, ko māki. Sāc ar ikdienišķo: māku apģērbties, iztīrīt zobus, saklāt gultu, uztaisīt siermaizi. Turpini ar skolā vai no vecākiem apgūto: māku izrēķināt 9. klases algebras mājas darbu, uzadīt zeķes, uzcept kūku, uztaisīt putnu būri. Pieraksti visu speciāli apgūto kursos vai augstskolā: zinu ISO standartus, saprotu elektroshēmas, darbojos Tildē, kodēju pitonā. Pieraksti, ko esi apguvis savos hobijos vai spēlēs: māku ritentiņu, gleznoju portretus, māku izjaukt un salikt riteni, protu lidināt dronus. Raksti tik ilgi, kamēr sāk sāpēt roka vai kamēr nevari izdomāt nu tiešām neko vairs, ko māki.

Tagad ievelc elpu un lasi, ko esi sarakstījis. Apvelc, pasvītro vai kaut kā izcel no šī saraksta šādas prasmes:

 • tev bieži vai dažkārt lūdz izdarīt ģimene, draugi, kolēģi;
 • tev ļoti patīk darīt;
 • tev padodas labāk nekā citiem;
 • tu nezini nevienu (vai ļoti maz) citu, kas to prot.

Tagad tev ir saraksts ar lietām, ar kurām tu varētu piepelnīties! Tieši tā, ļoti vienkārši! Vai izklausās pārāk vienkārši, lai būtu patiesi? Varbūt. Bet es zinu droši, ka tas darbojas.

 • Ja tev bieži kaut ko lūdz izpalīdzēt – tātad ir pieprasījums un tu esi atzīts par prasmīgu šajā lietā. Piemēram, es bieži lūdzu kādam citam, lai salāpa kādu caurumu drēbēs (pašai nesanāk), lai uztaisa manai ģimenei ēst (pašai nepatīk) vai lai pieskata manus bērnus (pati gribu kādu pieaugušo laiku). Man citreiz paprasa kādu padomu excelī (mans hobijs) vai angļu valodā (protu).
 • Ja tev to patīk darīt, tad būs prieks darboties jebkurā gadījumā. Man ir paziņa, kas strādā par pedagogu bērnudārzā un piepelnās… strādājot par SOS aukli. Viņai patīk bērni.
 • Ja tev kaut kas padodas labāk nekā citiem, noteikti ir kāds, kas labāk uzticētu to izdarīt tev, nevis cīnīsies pats. Es it kā māku ar otu nokrāsot sienu, bet labāk es tomēr nolīgstu meistaru, kas to pratīs labāk un ātrāk nekā es.
 • Un visbeidzot, ka tu proti kaut ko, ko neprot neviens cits, tā droši vien ir privilēģija, kas jāprot izmantot. Es zinu čalīti, kas prot pārvilkt visus vadus noteiktu modeļu BMW motora maiņām, diezgan specifiska prasme, bet kad kādam tas vajadzīgs, tad viņam nav lielas konkurences.

Piepildi pats savu vajadzību

Tā kā man ir mazi bērni, pirmie nāk prātā varianti, kas sāp jaunajām māmiņām. SOS aukļu dienesti, mājdārziņi u.c. pakalpojumi, kas radušies no tā, ka mammām pašām vajadzēja un nebija pieejami. Taču arī tu vari apdomāt, vai nevarētu pasākt kaut ko, aizpildot kādu vajadzību. Apdomā visus savus “varbūt kādreiz” plānus un idejas – varbūt kaut kas netiek realizēts, jo nav vienkārši atrodama pakalpojuma sniedzēja? Varbūt tu kaut ko darītu ikdienā citādāk, ja kāds to nodrošinātu? Varbūt kāds no taviem cilvēkiem laiku pa laikam sūdzas, ka viņam pietrūkst kādas iespējas, par ko viņš būtu gatavs maksāt?

Paskaties, ko dara citi

Papēti sludinājumu portālos, kādus pakalpojumus piedāvā. Palasi grāmatas un blogus, kas veltīti piepelnīšanās tēmai. Mans mīļākais informācijas un iedvesmas avots ir podcasti, tie ir bezmaksas, plaši pieejami, klausāmi jebkurā viediekārtā. Par šo tēmu klausos vairākus, šeit tie kurus varu rekomendēt ikvienam:

 • Side Hustle School: Kriss Gilebo (Chriss Guillebeau) ir liela autoritāte piepelnīšanās arēnā un viņam ir dažādi produkti par šo tematu: grāmata, podcasts, kursi, darbnīcas un meistarklases. Viņa podkasts iznāk ikdienas, tam ir īsas epizodes – 10-15 minūtes – un katrā epizodē ir kāda piepelnīšanās veida piemērs. Tā ir īsta ideju banka.
 • The Side Hustle Show: Ir praktisku padomu vācele. Katra epizode ir ilgāka – no 30 minūtēm līdz stundai, tajā ir precīzi soļi, rīku nosaukumi, viltības un ieteikumi, kā izveidot noteiktu piepelnīšanās veidu.
 • SPI podcast (jeb Smart Passive Income): Pats Flins (Pat Flynn) laikam šobrīd ir lielākais vārds digitālajā piepelnīšanās arēnā. Arī dažādi produkti: blogs, grāmata, kursi, vairāki podcasti, YouTube kanāls. Arī praktiska, diezgan padziļināta informācija, kā izveidot digitālo biznesu.

 

Pamēģini kādu no šīm metodēm sava fixā darbiņa izdomāšanai, vai ļaujies citai mūzai. Galvenais – nepaliec pie izdomāšanas, dari!

 

Komentē

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.